Jaké spoření, kam investovat

autor: mandus | 5. 5. 2008 Po 06.30 | tisk | Ostatní | 0 komentářů | 1809x

Jistě není třeba pokládat otázku, co od spoření chceme. Je to jasné, co největší zhodnocení peněz. Jako samozřejmost by mela být stabilita banky, pojišťovny… Myslím, že dost lidí nemá rádo slovo kampeličky, když se mluví o jejich penězích. Po několika návštěvách finančních poradců, nabízejících jak jeden produkt, tak služby většiny větších bank a pojišťoven, jsem se rozhodl podívat se, na to co spořím a zdali je to výhodné. A jaké jsou vlastně jejich nabídky. 

Mesec.cz je server, který se věnuje financím a poskytuje všemožné kalkulačky a konfigurátory. Tedy jednoduše zjistíte, že nejvýhodnějším účtem pro Vás bude třeba mBank mKonto nebo účet od FIO. Tyto účty vyjdou velice levně. Například u České spořitelny platím cca 180Kč/měsíčně u mBank za to samé 0Kč. Pokud by chtěla Česká spořitelna 50Kč tak bych snad i zůstal. Nyní přecházím. Podobné je to i s dalšími produkty. 


Ještě podotýkám, že můj pohled je pohled laika, tedy je možná vhodný pro bankovní a pojišťovací agenty. Já jsem nikdy žádného pojišťováka nedělal. 

Při volbě spoření máme na výběr několik možností často doplněných o další služby. Pokud vezmu spoření klasickým spořícím účtem (například zmíněná mBank nabízí 3,5%), období 30let a platbu 1000Kč měsíčně, za tuto dobu budu mít na účtu více než 630.000Kč a to je výhodnější třeba než stavební spoření, což mě velice překvapilo. Stavební spoření má velice nízké úročení a státní příspěvek je tedy dobrý jen v začátku. Tedy je jasné, že stavební spoření je vhodné vybrat okamžitě po té, co splníme minimální dobu pro jeho trvání! Výhoda stavebka je pak ještě v celkem nízkém úroku při půjčce peněz.

Další kapitolkou jsou termínové vklady. Podle měsec.cz má nejvyšší úročení jakási kampelička a to 3,4%, tedy oproti spoření v mBank se nevyplatí, navíc ostatní instituce zaostávají ještě více.

Rozsáhlejší je již nabídka životního pojištění. Pojišťovací agenti ho přicházejí nabízet spíše jako výhodné spoření s tím, že se dá rozšířit o pojistku na smrt, uraz a podobně. Nabídka pojišťoven je zdá se velmi různá a to i co se zhodnocení týká, tak i co se týká poplatků. Rozdíly v časovém horizontu 30 les s 1000Kč měsíční investicí se liší o statisíce. Bohužel životní pojištění je dost neprůhledné, zhodnocení je pouze předpokládané a to třeba 6%, avšak minimálně 2,4%. Mě osobně toto připadá jako velký rozdíl. 6% je solidní, ale 2,4 je k ničemu. Takže to stále chápu jako životní pojištění ne jako super spoření, i když to může být jedno z nejvýhodnějších.

Osobně jsem člověk, co radši investuje peníze i čas do něčeho, co vynese více. Vlastní podnikání v čemkoli. Založte si třeba svoji doménu a hosting, pro začátek není problém hostovat zdarma. Internet využívá stále více lidí a můžete tam prodávat cokoli, co umíte. Třeba skládat hudbu a nechat lidi za SMS si ji stáhnout, To samé s amatérskými fotkamy… Investice do takovéhoto systému by se myslím vešla do 5000Kč (z 5000 je úrok v bance asi tak 15Kč měsíčně) a postupně by vynášela více a více (jěště se dají umístit reklamy, třeba využít google adsense). Ale je to navíc věc, ze které máte radost, z důvodu, že je to vaše zásluha a prodáváte to, co vás baví. S návštěvností 200lidí denně si vyděláte na reklamě cca 10$ měsíčně (a to je i skoro bez práce) a pokud budou stránky zaměřeny jednostranně (na jedno téma), s touto návštěvností vyděláte nejspíše ještě více, včetně možnosti prodeje klasické reklamy nějakému e-shopu, časopisu atd, to mluvím o ministránkách a jen umístění reklamy od google. Nemluvím o vydělaných penězích z případného prodeje předmětu či služby, nebo využití nějakého partnerského programu…

Vlastní e-shop? Dnes to také není veliký problém. Často se můžete setkat i s tím, že e-shop dostanete od velkoobchodu již hotový a pravidelně aktualizovaný. Vy jen změníte vzhled a můžete dělat podporu produktům (poradenství) jako nadstavbu, nebo prostě jen marketing a prodávat (prodává stejně spíše ten velkoobchod, který se často o vše stará a vy jen dostanete provizi).

Internetové podnikání je skvělé v tom, že je levné, tedy skoro neriskujete. Platíte „nájem“ za umístění

Pokud vám článek pomohl nebo chcete podpořit tento blog libovolnou částkou, potěší mě to.

««« Předchozí text: Jaký LCD monitor koupit Následující text: Nová Paka Info »»»

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní ontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

mandus.BLOG

Exporty

Rss textů Rss komentářů Rss novinek

Projekty

Tvorba www stránek
Grafické práce, letáky...
PC Servis Nová Paka

Archiv blogu
mandus.MIRANDAPACK