Jaký LCD monitor koupit

autor: mandus | 4. 5. 2008 Ne 12.26 | tisk | Počítače, mobily... | 0 komentářů | 3939x

viewsonic_vx2835wm_lcd_monitor

Je to stále dokola, napsány jsou desítky článků, ale pořád jsem ještě tázán, co je lepší. Takže abych to shrnul, rozdělím používané displeje na dvě skupiny podle toho nejdůležitějšího a to je kvalita obrazu. Špatné, to jsou ty s technologií TN, tedy špatné pozorovací úhly (udáváno většinou 160° ale stačí 45° a barvy jsou jiné než kolmo), špatné podání barev (barevné přechody jsou neplynulé a s pruhy), většinou bývá jen 6bit zpracování barev. Tedy na hry je to v pořádku, ty jsou kreslené a tedy to tolik nevadí, zrovna jako brouzdání na internetu, možná i nějakej ten film, (kde nesedíte čtyři u jednoho velkého LCD, kuli pozorovacím úhlům) by byl vhodný. Výhodou je nižší cena.

Druhá kategorie, jsou monitory S-PVA (případně S-IPS) , tedy technologie, mnohem lepší co se pozorovacích úhlů týká (178°), podání barev je zde také na mnohem lepší úrovni, (8 bit a více). Pokud u PC pracujete, asi si připlaťte za nějaký typ LCD s S-PVA nebo S-IPS technologií, pokud děláte s grafikou, obzvláště s fotkami, je tohle v podstatě jasná volba.


Ani bych to nedělil na značky, stačí si vybrat S-PVA či S-IPS alespoň 8bit a nějaký nerušivý (neleský) slabý rámeček okolo a oblíbenou firmu. Jinak stojí za zmínku povedení stojanu, tedy štelovatelnost, nastavení sklonu/náklonu a výšky. Hodí se třeba ještě nějaký ten USB hub. Některé typy mají podle mě zbytečné repráčky, mikrofon, kameru.

Další parametr je požadované rozlišení, a tady nastává oříšek, pokud chcete hrát hry, je nutné mít monitor takový, aby to grafická utáhla v nativním režimu. Tedy pokud máte 24” LCD monitor 16:10 s rozlišením 1920×1200 za třeba 6000Kč budete potřebovat jednu z těch lepších grafických karet (za dalších 6000), aby utáhla hru na tomto rozlišení. Pokud totiž dáte rozlišení jiné, obraz nebude vůbec hezký.

Širokoúhlý (wide) nebo klasický? Jsem zastáncem širokoúhlých LCD monitorů, pokud pracujete i pokud děláte v podstatě cokoli jiného. Například v Photoshopu máte nástroje po levé a pravé straně a wide monitor tedy umožní mít obrázek uprostřed větší, při psaní dokumentu, není problém mít dvě okna vedle sebe. Koneckonců pohybovat se nahoru a dolů (točit kolečkem) je jednoduší, než doleva a doprava. Na internet širokoúhlý není třeba, ale pokud máte Operu a emaily nebo cokoli v bočním (skvělém) panelu, nemusíte ho zašoupávat. Nebo vedle browseru mít otevřeno ještě jedno okno či třeba oblíbený MP3 přehrávač. DivX a DVD Filmy jsou jasné, nyní i v televizi, je spousta pořadů již vysílána 16:9 (navíc Windows Media Center má přepínání formátu z 4:3 na wide a jeden z nich je právě nějaké chytré roztažení bez výrazného ořezu či zdeformovaných křivek). Širokoúhlý monitor lépe vypadá a je přirozenější a použitelnější. Pokud někdo čte na monitoru dlouhé dokumenty (a je moc pracné točit kolečkem :-D) může u některých typů otočit displej na výšku.

Pokud vám článek pomohl nebo chcete podpořit tento blog libovolnou částkou, potěší mě to.

««« Předchozí text: Vybíráme webhosting – jako bonus partnerský program Následující text: Jaké spoření, kam investovat »»»

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní ontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

mandus.BLOG

Exporty

Rss textů Rss komentářů Rss novinek

Projekty

Tvorba www stránek
Grafické práce, letáky...
PC Servis Nová Paka

Archiv blogu
mandus.MIRANDAPACK