Doonio Cube

autor: mandus | 11. 1. 2007 Čt 22.03 | tisk | Počítače, mobily... | 24 komentářů | 6521x

Před prodejem Sony CD walkmana jsem se rozhodoval, co koupit za MP3 přehrávač s flash pamětí. Požadavky jsem ani moc neměl, bylo mi jedno, jestli nabiji baterie v nabíječce nebo v přehrávači, ale integrovanou baterku jsem moc nechtěl. Rozhodl jsem se, že 512 je málo a 1GB mi stačí. Pročetl jsem diskuse a recenze, zjistil že nejlevnější 1GB je těsně pod 1000Kč což je celkem dobrá cena, nakonec jsem se rozhodl pro 1GB přehrávač za 2400 a to Doonio Cube.

Doonio Cube


Tak tady jsou moje zkušenosti. Ještě podotknu, že jsem měl již nainstalován (od výrobce) nejnovější firmware, tedy verzi V061117. 

+ -
plnohodnotné, zasouvací USB rychlost přístroje
solidní možnosti nastavení rychlost přenosu USB 1.1
čeština, i český návod mohl umět více formátů


Takže začnu ovládáním. Jasně, podařilo se mi spustit přístroj a vše taknějak nastavit, přišel jsem na všechny důležité funkce = celkem intuitivní ovládání. Co mě však přijde divné, v menu (například při výběru adresáře) jedete dolu na další tlačítkem nahoru a obráceně… Ovládat poslepu můžete play, pauzu, hlasitost, přetáčení i přepínání dalších písniček. Poslepu Doonio Cube i zapnete a vypnete. Adresáře už jen tak poslepu nepřepnete a musíte do menu. Poslepu dále nastavíte smyčku A-B (celkem zbytečné) a přepnete ekvalizér. V menu menu pak můžete nastavit češtinu a podsvícení displeje vybrat přehrávání mp3, FM, nahrávání, nebo čtení txt souborů (s automatickým otáčením stránek).
Doonio Cube
Je dobré, že přístroj má v sobě plnohodnotné USB, které však nikde neční, ale elegantně ho vystrčíte, zapojíte do PC a přenášíte data, žádný dodatečný software není pro Windows XP potřeba instalovat. Přenosová rychlost z PC do přehrávače je však dost mizerná, 100MB jsem přesouval 2:52 minuty, což vyjde při mp3-jkách na rychlost kousek přes 0,5 MB za sekundu. Zkusil jsem tedy jejich miniCD, zda tam nebude nějaká utilita. Na CD je jen 7,5MB dat, nainstaloval jsem tu jedinou věc co jsem mohl po instalaci koukám, že to je DOONIO CUBE Firmware Download. Po spuštění hned očuchá web a připojený přehrávač a nybídne flash firmware, moje verze byly pojmenovány stejně a to 006.011.002, tak jsem program zavřel. Proběhla však i instalace ovladačů z CD (namísto Microsoft univerzálů). Provedl jsem tedy kopírování 100MB souboru znovu. Bohužel tragická rychlost se opakovala, čas 2:48 minuty. Výrobce píše USB 2.0 Full Speed, ale Full Speed je jen 12MBit a tedy USB 1.1 a Hi-Speed které dosahuje 480MB zařízení asi nepodporuje. Bohužel jsem se nedostal ani na Full Speed.

Přibalená sluchátka, jsou pecky, ale celkem velké, a první dojem z puštěné písničky nebyl nic moc, z Dicmana od Sony jsem byl zvyklý na lepší zvuk. Zdálo se mi, že je tam nějak moc výšek a ekvalizéry nepomáhaly. Připojil jsem velká „DJ“ sluchátka a zvuk krásný… Připojil jsem nějaké laciné pecky od Sony a zvuk byl také lepší. Nyní jsem si asi zvykl, nebo se nějak rozehrály :-), každopádně mám v plánu koupit jiné, už kuli symetrickému kabelu. Mám radši když je jedno sluchátko na delším kabelu a ten je zezadu přes krk, vyndání a zandání sluchátek pak nevyžaduje lovení a rozmotávání, kabel se i méně motá…
Doonio Cube
Baterie žere tužkové a výdrž je opravdu veliká, šoupl sem tam přibalenou baterku a ještě jsem neměl tu čest ji vidět podruhé, stále drží. Zpracování se zdá opravdu dobré, tělo přístroje je pogumované a vše sedí parádně… jen se bojím o kryt baterie, kousek plastu, který buď ztratím nebo rozmáčknu, nebo se ošoupe nebude držet.

Přístroj umí i zobrazovat text skladby při přehrávání a to z koncovky lrc se stejným názvem jako přehrávaná mp3, najdete je na adrese www.51lrc.com.

Update firmwaru je bez problému, nakonec jsem musel… přístroj po odpojení od PC (předtím spuštěn program pro ubgrade) vůbec nereagoval. Nepopmohlo ani vyndání baterie, a přístroj nenašel ani počítač, zprovoznil ho jen program pro update.

Zobrazení na display je přehledné jak při listování v menu, tak při přehrávání kde zobrazuje název písničky, interpreta, čas přehrávání, pořadí písničky, stav baterie, zda jde o MP3 (WAV, WMA), kHZ, kbps a nastavení ekvalizéru… ano toto všechno a rozumě přehledně, pro název i interpreta je dobrý prostor, není tedy otravné ani rolování, protože je vidět dost znaků.

S dobrými sluchátky hraje dobře, i hlasitost je dostatečná, naplno není nutné (můj předchozí Sony Discman byl s hlasitostí dost mizerný)

Údaje o přístroji (zdroj)

 • Výrobce: Doonio
 • Kapacita: 1GB
 • Audio formát: MP3,WMA,WAV
 • Ekvalizér: Normal, Rock, Jazz, Class, Pop, Bass + uživatelsky nastavitelný 5-ti pásmový EQ
 • USB: 2.0 Full Speed (zabudovaný vysunovací USB konektor)
 • FM rádio: ANO; 30 předvoleb; nahrávání přímo do MP3 nebo WAV
 • Diktafon: ANO
 • Line-In: ANO
 • Display: OLED; dvoubarevný
 • Napájení: 1× AA baterie
 • Výdrž baterie: 45h (Sanyo 2700mAh), 37h (DURACELL); hlasitost 10, formát MP3 128kbps, display off, testováno s dodávanými sluchátky
 • Mass Storage: ANO
 • ID3 tagy: ANO
 • Funkce lyrics: ANO
 • Výstupní výkon: 2× 10mW
 • Rozměry: 2.5×6.5×2.5
 • Hmotnost: 38g (bez baterie)
 • Barva: Černá
 • Standardní příslušenství: stereo sluchátka, pytlík na přehrávač, USB kabel, line-in kabel, CD s programy, návod k obsluze


Shrnu to tak, že se vším jsem spíše spokojen, jen je to lenoch, lenoch, lenoch co se rychlosti kopírování, ale i ovládání týče. Menu je rychlé, ale i přepínání písniček je pomalé a nastavení smyčky A-B je pozadu, že ji posouvá na nepoužitelnost. Pamatuji si, když jsem měl před asi 6ti lety mp3 přehrávač ještě na smartmedia karty které už ani neexistují, nebo jak se těm plackám s velikou dotykovou plochou nadávalo… byl o dost rychlejší co se reakcí týče než Dooniou Cube! Ale hudba se nahrávala přes paralelní port :-). Nevím, jestli bych si ho koupil znovu… štve mě že výrobce lže s USB 2.0 a možná bych se kuli tomu rozhodl pro něco jiného.

Pokud vám článek pomohl nebo chcete podpořit tento blog libovolnou částkou, potěší mě to.

««« Předchozí text: 150Kč /h není snad moc... Následující text: IQ test »»»

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Srandist4

Jo tak to se ti nedivim. To s tourychlostí je fakt špatný :-/ Já sem si si koupil ten Sandisk m240 a už je na reklamaci kůli nepovedenému flashi a rovnou sem se rozhod že už ho nechci, takže mi místo něj pošlou tenhle. Snad bude v poho. Kámoš má tenhle Creative starší řady a je spokojenej, tak tenhle snad bude taky dobrej :-)

13. 1. 2007 So 13.26
reaguj[2] web mandus rychlost

jo hele je to 1.1

pisou v manualo a skoro vsude 2.0

ale v manualo je připsáno full sped (což je pomalý a rychlý je hi-speed)

taky mužes mrknout na tohle (tam pisou pravdive 1.1) http://zive.cz/…prehled.html

13. 1. 2007 So 14.35
reaguj[3] Josef rychlost

Přehrávač má rychlost USB 2.0 Full Sped. Kdyby měl USB 1.1, tak po připojení do USB 2.0 by ti to hlásilo, že TOTO ZAŘÍZENÍ MŮŽE PRACOVAT RYCHLEJI. A to nehlásí, tak tady neblbněte lidem hlavy.

20. 1. 2007 So 06.02
reaguj[4] web mandus

[3] Josef : Problém je právě to FULL SPEED – to je rychlost USB 1.1, lidi mate distributor, který udává 2.0 full speed a prodejci ještě zahodí slova „full speed“, ale i kdyby nezahodili, lidi čekají rychlé USB 2.0.

neblbnu lidem hlavy – jen upozorňuji, že naplní 1GB za 30 minut – zoufalost, tragédie, hrůza

přehled na Zivě.cz taky ukazuje na rychlost 1.1 a je to tak!

ještě nahlédněte zde nebo zde, aby jste viděl rozdíl, aby jste měl jasno, prostě USB 2.0 je nesmysl, je to 40× pomalejší USB1.1

 • rychlost USB 2.0 (Hi Speed) je 480 Mbit/s
 • rychlost USB 1.1 (Full Speed) je 12 Mbit/s
 • naměřená rychlost Doonia je 4,6 Mbit/s

Je to tedy pomalejší než teoretická rychlost USB 1.1


A s tou hláškou je to taky obráceně, hlásilo by to, kdyby zařízení bylo 2.0 a v PC by bylo jen 1.1 8-) Což je i logycké, protože jak jste to napsal, by pracovat rychleji opravdu nemohlo. Ale to je fuk, jde o rychlost a ta je děsná = 100MB za 3 minuty

20. 1. 2007 So 14.51
reaguj[5] Josef

mandus: Omlouvám se. Asi mám blbou hlavu já :-) S tou hláškou (ve Win.) máte pravdu. Nějak jsem si to špatně představil. Zřejmě ve snaze se zastat jinak podle mě skvělého přehrávače. S tou rychlostí je to ale děs. Na můj dotaz v autorizovaném servisu jak to s tou rychlostí je, mi bylo odpovězeno, že přístroj má rychlost USB 2 Full Speed. Mám tento přístroj asi měsíc a jsem s ním velice spokojen, až na tu rychlost (pomalost). Pokud ho ale nepoužívám jako přenosný USB disk, tak si myslím, že výhody (výdrž, kvalita zvuku atd.) vyváží tuto jednu nevýhodu. Zdravím

21. 1. 2007 Ne 20.16
reaguj[6] web mandus

[5] Josef : Jo jsem také celkem spokojen, neměním většinou všechny nahraná alba najednou, tak se to dá skousnout.

Přesto když to shrnu, znova bych ho asi nekoupil. V dnešní době nemá tato rychlost u přehrávačů a flashdisků (k čemu by dobře sloužil, když má v sobě plnohodnotný konektor USB) co dělat, navíc se tento chlubí vyšší střední třídou.

22. 1. 2007 Po 15.39
reaguj[7] web st

No ta rychlost by mohla být lepší, ale celkově jsem s ním dost spokojenej, hlavně s výdrží baterie.

28. 1. 2007 Ne 23.11
reaguj[8] zach

Já jsem si do doonia nahrál mpétrojky jednou a naposledy, když jsem viděl tu rychlost – týden jsem si ho nechal – užil ho trochu – a šel vrátit s tím, že v návodu je rychlost 2, ale ve skutečnosti je to jednička, vrátili mi peníze a 4 měsíce jsem bez mp3 přehrávače a žiju ;-)

31. 1. 2007 St 19.39
reaguj[9] Ta je krásná...mam jí doma...muck :-* Mp3

Ta je krásná…mam jí doma…muck :-* :-D ;-)

27. 5. 2007 Ne 17.04
reaguj[10] hovado konzerva

naco je tamto na pravym boku kdyz se divas ze predu

9. 6. 2007 So 13.36
reaguj[11] web mandus

myslíš asi zašupovací USB konektor (pro připojení k PC)

9. 6. 2007 So 15.17
reaguj[12] falken Doonio Mystick a jina havet ...

Ahoj, tak jsem si prave pred chvili take vybral novou hracku, a to sice Doonio Mystick 4GB za bratru 1900 i s dopravou kuryrem po Praze. Pouzivam hodne akumulatrory, takze netouzim po LiPol, ktera po nejakych 300 cyklech umre… a mozna uz nikdy nebude k sehnani. OK. Doufam taky, ze ten mistni distributor, ci kdovi kdo to je, nelze, kdyz u Mysticku a X5 pise striktne USB 2.0 High Speed. Pokud lze, pak nejen ze to vratim, ale poslu nejaky bonz jeste na nejakou inspekci,protoze tohle komunisticke chovani me u mistnich vychytralku pekne s..e. Pokud nemam pravdu, budu mit radost, ze se svet jeste uplne nezblaznil a ze se nemusim dat k pankacum :-) Mno…, Jinak si ale nedelam velke iluze a vy si je nedelejte take, protoze prakticky vsechny tzv. „ZNACKY“ o kterych dosud nikdy nikdo nic neslysel, nejsou zadne firmy, ale jsou to vesmes vyrobky cinanu pripadne korejcu, to uz je celkem je jedno, kteri vyrabeji OEM bezejmene veci a kdo si to objedan a zaplati, tak si tu svou dodavecku muze pojmenovat jak chce. Je to jenom hnusny marketing. Par firem v te koreji nebo na tajwanu a dnes uz i v kontinentalni cine umi vyrobit cipsety pro ty prehravace (a neni to nic jineho nez firmware pro obycejne embedded procesory), a tyhle firmy prodavaji sve genericke soucastky stovkam tzv. „VYROBCU“, kteri si tak maximalne nechaji zase u jinych cinanu navrhnout nepatrne odlisnou skatulku do ktere se to schova a napali na to tu svou tzv. ZNACKU…. Vsimete si, ze z popisu technickych specifikaci se kolikrat da vycist jak moc jsou si ty ktere vyrobky podobne a co maji asi uvnitr za svaby. Alespon zhruba takhle nejak je to nejen s MP3 playery, ale SE VSIM, DNESKA :-)). To znamena, ze stejny cipset bude stejne dobre/spatne hrat v cemkoliv – vlastne nejvic zalezi na analogovych obvodech, a jeste vic na spravnem rozlozeni soucastek, tak aby ten procesor uplne obycejne nezrusil zvuk ktery generuje v kvalite near CD (v odpovidajicim digitalnim formatu po dekompresi z MP3, ktera je dost mizerna, kolikrat). Podobne jako kdyz vam leze sukani mysi po podlozce do zvuku z PC-cka… Mimochodem, to ze Sennheiser a Koss byly historicky vyrobci kvalitnich sluchatek TAKE neznamena, ze tomu tak je porad :-)). DNES uz je to vsechno prakticky jedno, protoze „dobre je to, co se zadobre povazuje“ a to co se povazuje za dobre, se tvori prave na internetu a v mediich a v reklame a muze za to opet marketing, ktery bych osobne nejradeji snad celosvetove zakazal jako nekale obchodni jednani…... No, a v neposledni rade je to tak, ze i ty OPRAVDOVE znacky, mnohdy pouzivaji ve svych vyrobcich ty same cipy jako ty noname, ale precejen maji nejakou schopnost to dotahnout dal jak navenek tak v tech analogovych detailech. Psani firmware a podobnym ptakovinam dneska rozumi kdejaky trotl, ale jak navrhnout poradne mixed-signal tisteny spoj, to uz je horsi :-)

Proc si tu takhle vylyvam mozek? Protoze je mi casto tech frikulinu v diskusich nad znackami a ficurami a kvalitou uprime lito. Je to mozna tim, ze jde casto o pubertaky (coz ja uz nastesti mam za sebou), kteri z toho vyrostou a pridou na to jednou taky sami, ale casu je malo a zda se mi, ze bychom mohli byt o fous chytrejsi. V tomto kontextu mi pak pripada smesne kdyz se globalne vysmivame treba americanum jak jsou hloupi….… Myslim, ze si nemame co vycitat, a mohli bychom konecne taky prestat machrovat a zamyslet se i nad sebou. Tecka, pardon, omlouvam se, myslim to dobre :-). Petr

4. 8. 2007 So 05.28
reaguj[13] falken

Jo, ještě jedna věc – samozřejmě že VYMYSLET ty čipsety (což je na tom ta jedina fakt zaslužná činnost, protože se při tom třeba časem přijde i na to, kde budeme brat energii, až třeba všechno známé vykutáme…apod.) museli ti „oškliví“ amíci ve firmách jako je intel, atmel, ti, freescale, cirrus logic, ale i evropsti nxp a korejci u samsungu (a ti fakt dobri jsou take:-)… kteri s nimi dodavaji take tzv. „referencni design“ a vyvojove nastroje, coz neni nic jineho nez funkcni vyrobek bez hezke skatulky, na kterem se da jeste leccos bud „vytunit“ a nebo i zkazit, vse zalezi na tom, kdo na cem chce jak moc vytriskat nebo kdo chce jak moc udelat neco poctiveho (coz uz se skoro v zadnem oboru moc nedeje:-). No JE to vsechno proste sranda :-))… A to podotykam, ze nejsem nejaky ultralevicak, jakekoliv extremy mi vadi… proto mi vadi i TYHLE extremy. To ze se dneska prakticky vsechno fyzicky vyrabi v cine, ktera kasle na lidska prava, na zivotni prostredi a vubec skoro na vsechno a my si tu v klidu spotrebovavame dusledky globalizace a hrajeme si tu na nejake „znacky“, naprosto idiotsky rozdelujeme veci a lidi podle ceny a nejake „nizssi, stredi a vyssi tridy“ a podobne nesmysliky :-)) a hlavne potrebujeme byt vzdy dostatecne FREE, COOL a IN :-). Jo, uz mlcim….….ne, pankaci maj fakt pravdu! :-P

4. 8. 2007 So 06.08
reaguj[14] web mandus

Ja ti nevím, čoveče, ale jak jsem již podotkl… třeba SONY riskuje pověst právě toho jména, když vydá něco co je nedodělané jako DOONIO CUBE. A když to vydá, sakra rychle napravuje chyby – vymění nebo dá nový firmware… Takové Doonio se na to vybodne, jeho „zančka“ nemá žádnou cenu a tak neriskuje a nechá šunt, když tak se pojmenovat jinak může vždy.

Je to o detailech, firma co dělá spoustu let přehrávače, od návrhu tištáku, přes firmware po design (a je fuk kde to udělaj), má vychytané detaily, velká firma má větší podporu a více příslušenství, očekávat lze nástupce modelu… Aneb, já bych šel do značky… je to větší jistota. Ostatní dovoz pod neznámíma značkama je taky fajn, snižuje cenu ostatních věcí. Ovšem nakonec sníží i tu kvalitu použitých součástek…

Přestou souhlas s že je to o marketingu viz Apple (a články RH ;-) )

PS.: amíci jsou hloupí, je jen otázkou, kdy je doženeme

4. 8. 2007 So 07.09
reaguj[15] viceovoce Poraďte

Zdravím všechny.Asi před půl rokem jsem koupil tento přehrávač a byl jsem až na vámi zmiňované věci spokojen.Před týdnem začal zhruba po 3 minutách poslechu stávkovat.Místo hudby šlo ze sluchátek je hučení.Stal se neovladatelným a jediné co tím pádem přicházelo v u'vahu bylo vyndat baterii.Druhý den si na mne vymyslel,že po zapnutí rozsvítí display tak,že svítily téměř všechny body.Bez jakékoli známky názvu skladby,stavu téměř nabité baterie,prostě až na pár bodů display mohl klidně posloužit jako malá svítilna.A opět jsem musel vyndat baterii.Pročítal jsem zde co píšete a možná někdo poradí.Pokud není nejlepší využít záruční dobu.

22. 9. 2007 So 15.11
reaguj[16] web mandus

[15] viceovoce: Přesně to se mi stalo taky… stačilo upgradnout firmware a vše bylo OK.

23. 9. 2007 Ne 16.45
reaguj[17] viceovoce

[16] mandus:mandus Zdravím.Problém je,že nejsem technický typ.Pokud by jste popsal přesný postup jak firmware upgradnout,mělo by být vyhráno.Prosím o pomoc.Předem dík.

23. 9. 2007 Ne 22.41
reaguj[18] viceovoce

Čest práci,louskání angličtiny a snaze mé přítelkyně.Píšu a zároveň poslechem kontroluji chod přehrávače s novou verzí firmware.Dík za radu.Byla to pro mne záchrana. viceovoce

24. 9. 2007 Po 01.09
reaguj[19] Karel

[16] mandus: Flash firmware sice pomůže, ale (aspoň v mém případě) jenom na cca 2–3 týdny, pak to zheblo znova dal jsem tomu jeřtě jednu šanci, ale teď už je to v reklamaci. Pochopitelně, že to odejde vždy, když není počítač pro flashnutí k dispozici (uprostřed dovolený v řecku). :-(

9. 10. 2007 Út 10.15
reaguj[20] web mandus

[19] Karel: Jo to je dobrý poznatek, nevim, jak dloho to běželo mě, ja to prodal a netuším jak dlouho po flashi… (tak doufam, že nový majitel neměl problémy, ale zaručák u toho byl…)

9. 10. 2007 Út 16.37
reaguj[21] petra

Ahoj, lidi. Mám (měla jsem , dokud mi ji neukradli) sanDisk m240 a teď něvím, jestli se rozhodnout pro něco jiného nebo mám být věrná. Máte nějaký tip? Odzkoušený za ucházející cenu? Díky 8-O

24. 10. 2007 St 20.10
reaguj[22] web mandus

[21] petra: Kup si rozhodně něco značkovýho… v ceně nani takovej rozdíl – ale ovládání maj alespoň promyšlené, nedovolí si vydávat shity a kdyžtak dají k dispozici novej firmware…

(mě se líbí třeba to co dělá Sony, a mám s její přenosnou audiotechnikou dobré zkušenosti)

25. 10. 2007 Čt 00.52
reaguj[23] viceovoce Zatím v pořádku

Zdravice. Měl jsem s Doonio Cube problém (komentář 22.9. a následná reakce manduse), upgrad firmware pomohl a zatím dělá co má. :-D

3. 11. 2007 So 10.51
reaguj[24] Lumpur nahrávání do mp3

Ahoj. Je to pravda, že nahrává do mp3? Jaká je kvalita? Můžu si zvolit bitrate? Umí přehrát určitý adresář? (Manuál se o tom nezmiňuje.) A co čtení textů – češtinu umí? Zaujala mě cena, výdrž a možnost nahrávat do mp3.

14. 11. 2007 St 17.24
Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní ontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

mandus.BLOG

Exporty

Rss textů Rss komentářů Rss novinek

Projekty

Tvorba www stránek
Grafické práce, letáky...
PC Servis Nová Paka

Archiv blogu
mandus.MIRANDAPACK