Total Commander nebo Servant Salamander
autor: mandus | 12. 3. 2006 Ne 20.20 | tisk | Software | 6 komentářů | 9104x
Tak jsem si nainstaloval nejnovější verzesprávců souborů Servant Salamander 2.5 beta 11 a Total Commander 6.54a a porovnával nějaké mnou používané funkce.
V popisu tedy bude co mě vadí a co je lepší na Total Commanderu (TT) a co na Servant Salamanderu (SS), vždy s ohledem na funkci toho druhého.
Jsou to totiž dva okenní správci souborů, které používá největší masa lidí, někteří samozřejmě používají šílený průzkumník nainstalovaný s operačním systémem Windows.
Mám takový pocit, že na svém PC jsem průzkumníka nikdy nepoužil (kromě fáze hned po instalaci Windows XP). Alternativní souborový manažer je první věc, kterou do čistého systému instaluji. A je to taky program, od kterého se vše odvíjí. Po zapnutí PC je právě souborový správce, program, který v 99% pouštím nejdříve (pak hned Operu k přečtení emailů, Mirandu ke komunikaci na ICQ a pak buď Winamp nebo AverTV tuner pro poslouchání rádia Wave).
Co mě vadí na Total Commanderu (oproti Servant Salamanderu)
(ze zásadních věcí!)- adresáře v hranatých závorkách (a celkově „nahňácané“ zobrazení )
- zobrazení volného (a celkového) prostoru v KB je fakt velice nepřehledné
- vyhledávání v adresářích (souborech) postupným psaním není !!!
- při stisku F3 na konkrétním souboru neumí spoustu důležitých věcí
- nezobrazí obrázek (jpg, gif, png, psd, tif,…)
- nenapíše info o mp3
- nezobrazí dokumenty .doc, .xls, .pdf…
- .txt zobrazuje se špatnou češtinou
- .html zobrazuje nějaký zvláštní věci
- neumí procházet image CD jako .iso, .bin…
- ovládání – nezná standardní „ovládací povely“ které platí téměř všude ve Windows
- CTRL+F – pro hledání (má jen ALT+F7)
- F2 – pro přejmenování
- pravé tlačítko jen označuje, pokud chceme menu musíme ho držet
- mezerníkem sice označíte adresář i se zobrazením velikosti, ale posunout na další se musíte myší
- při kopírování si musíte předem rozmyslet jestli nebudete kopírovat hned další soubor (když už se jeden kopíruje, nemůžete přidat další do fronty, do fronty musíte tedy dát už to první kopírování, když dáte do fronty až druhý soubor, nepočká (jako u Salamandera) až se dokopíruje předchozí a začne se kopírovat rovnou)
- při kopírování se zobrazí okno, nestačí kliknout vedle na TC a pokračovat, musíme kliknout na pozadí a to jen okno změní a posune doleva nahoru = nejlepší je kopírování VŽDY potvrzovat F2 (do fronty)
Co mě vadí na Servant Salamanderu (oproti Total Commanderu)
(ze zásadních věcí!)- procházení sítí je nejprve v „externím“ okně a až konkrétní složka v PC (a pak už i podsložky) může být zobrazena v panelu
Co je zhruba stejné
- **FTP klient*- (u Salamandera mi přijde lepší akorát seznam definovaných FTP a nastavení, a umístění FTP pod seznamem disků, zase příkazy FTP se používají lépe u TC kde se zadávají do příkazového řádku u SS se musí kliknout pravým tl. na připojení a zadat příkaz do otevřeného okna s kompletní cestou)
- procházení archívy (zip, rar, gz, cab, lha…, ale Salamander umí více i bz2, 7z)
U Servant Salamandera stojí za zmínku ještě třeba
- FTP Search – vyhledává (na nějakých FTP) zadaný soubor (nepoužívám)
- Rename – Pro hromadné přejmenování (používám, ale pro tvorbu seznamů souborů)
- Undelete – ukáže odstraněné soubory (úplně, ne jen v koši) a umí je obnovit (pokud již nebylo místo přepsáno jiným souborem)
- umí přepnout i na použití jednoho okna, třeba pro zrovna aktuální potřebu (=klik jedním tlačítkem, ne nějaké nastavování v menu)
U Total Commandera stojí za zmínku ještě třeba
- velké množství pluginů
- rozdělování velkých souborů, ale to spojíte zase jen v TC, takže lepší je to rozdělit pomocí zip (ale to už se stejně moc nepoužívá – využívané to bylo spíše dříve, při přenášení na disketách)
Závěr
Chtěl jsem napsat objektivní článek nehovořící čistě pro můj oblíbený Servant Salamander, ale na Total Commanderu jsem hledal s těží něco výjimečného. Salamander mi přijde hezčí, přehlednější, na ovládání intuitivnější i v detailech více propracovaný a použitelnější. Navíc je to český produkt, koupí podporujete tedy českého výrobce softwaru a můžete tedy i přímo výrobci v češtině napsat co by jste si přáli za funkci a on vám odpoví (dokonce jsem i psal a odpověď jsem dostal už další den). Bohužel Servant Salamander 2.5 je jen ve fázi beta verzí a není tedy v CZ (ta bohužel bude až s finální verzí 2.5) a to je asi jedna z věcí, která hovoří (u některých uživatelů) pro použití Total Commandera. (CZ verze SS 2.0 je o dost horší než 2.5 beta 11)Budu rád když připíšete do komentářů nějaké další poznatky! (mě takhle připadá TC takový bezzubý a docela i bez funkcí a na ovládání úplně šílený – SS se ovládá standardně ze zvyklostí z Windows, ale TC ne.)
Pokud vám článek pomohl nebo chcete podpořit tento blog libovolnou částkou, potěší mě to.
««« Předchozí text: MKS Nová Paka #update Následující text: Zajímavé odkazy pro týden 12 (2006) »»»
Komentáře k textu
Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
zkušenosti autora TC a snad většiny jeho uživatelů pramení ještě z dob norton commanderu. proto na první pohled není ovládání programu v souladu s windows. že já jsem toliko ve starších systémech nebrouzdal, jsem zvyklý na ovládání ve windows (98, xp). total commander je možno za pár vteřin plně přenastavit pro práci a la windows (pravé tlačítko atp.). ihned likviduji rolovací lištu s disky a místo ní nasazuji lišty s tlačítky disků pro obě okna TC. příjemné je použít červený inverzní kurzor pro výběr. to nepřehlédnete. total commander je tedy plně editovatelný. zamyslel jsem se nad psaním písmen a vyhledávání v rozsáhlých adresářích, juknul do nastavení a ihned našel – když zvolíte záložku funkce a možnost rychlé vyhledávání v adresáři – písmena s editačním okénkem, hledání pak bude probíhat jak autor popisuje. hezký den
- lišta s tlačítky -fuj (a SS ji umí mimochodem taky… pro přepínání ale používám SHIFT+písmenodisku)
- samozřejmě sem dříve pár let(když ještě nebyly W95 a ještě i nějaký čas po tom) používal NC, ale spíše M602 a na SS se mi přesto zvykalo lépe
- jasně, je mi jasné, že oba sou „plně“ editovatelné (jenže jsem u nikoho neviděl, že by to měl jinak než originálně)
- TC při stisku F3 „nic“ neumí – maximální nevýhoda… SS ve vteřině zobrazí obrázky (má i funkce otáčení čtení informací z obrázku atd.), dokumenty, ID3 tagy
- SS umí i vlastní lišty, například i umístění mezi panely…
U Salamandra se mi libí funkce kdy jediným kliknutím myši přejdete z podadresáře di vyšší úrovně jen tím, že klikenete na název adresáře, který se zobrazuje jako celá cesta. Žádné několikanásobné klik na .. jako u TC. Také klávesové zkratky (Shift+0 až 9) úžasně dokáží zrychlit rutinní práci s často používanými adresáři (Shift+1 – Moje dokumenty,…, Shift+5 – archiv fotografií,… Shift+9 – Install) Spolu s výše uvedenou funkcí super.
U TC (který máme v práci zakoupený) toto postrádám. Jediné na co jsem narazil byl problém u FTP při přenosu textových souborů mezi Windows a Open VMS – vždy se přenesly jako binární soubor a Open VMS s tím měl samozřejmě problémy.
Jsem asi trochu nadseny uzivatel TC, a tak bych rad poznamenal, ze vsechny zminovane funkce Salamanderu zvlada Commander tez – nekolik prikladu: pro zobrazeni obrazku v listeru je treba nastavit cestu k programu irfan view, zobrazeni cestiny lze dosahnout prepnutim na jeden ze tri fontu ktere si lister pamatuje (klavesy a, s, v), „rychleho vynoreni“ lze dosahnout stiskem backspace, alt sipka dolu zobrazi historii naposledy otevrenych adresaru (obvykle jeste rychlejsi nez pouziti „vynorovani“), problem s prenosovym modem u FTP lze vyresit bud adekvatnim nastavenim v parametrech pripojeni, nebo ad-hoc pri pripojeni prepnutim modu v zahlavi programu. Hromadne prejmenovani souboru (Ctrl-M) existuje, a krom jineho ovlada i regularni vyrazy.. Zobrazeni adresaru v [] je vypnutelne jednim klikem v konfiguraci, zobrazeni „lidskych“ jednotek zapnutelne tamtez (btw. ja mam kB rad). Musim zminit jeste „hotdir“ menu (Ctrl-D), ze ktereho krome zmeny adresare lze i spoustet programy a ktere je pravdepodobne duvodem, proc temer nepouzivam tlacitko start:) Novinkou je take z pruzkumniku znamy adresarovy strom synchronizovany s okny se seznamem souboru.
Dalsi nesrovnatelna vyhoda TC je rozhrani pro pluginy – tim se resi podpora .iso, .bin, .bz2, .7z, .msi a (temer libovolnych) dalsich, pripadne vytvareni seznamu souboru ze vsech podadresaru, dale take zobrazovani metadat u medialnich souboru – ID3 tagy mp3 souboru, EXIF informace u jpg, a to primo ve vypisu souboru, lze podle nich soubory napriklad i vyhledavat a tridit.
To ze lister nezobrazuje ruzne souborove formaty pomoci „vnorenych“ programu, jako to dela napr. IE, je vyvazeno rychlosti nahledu a nizsimi pametovymi naroky (a castecne take existenci pluginu, ktere toto umoznuji).
Soubory rozdelene TC jsou spojitelne napriklad pomoci standardniho win/dos programu copy a jeho „+“ moznosti, nebo take na *nixech pomoci cat.
Souhlasim s ponekud problematickou praci s kopirovaci frontou – pro pridani do fronty je potreba pouzit male talcitko + v okne fronty, a ne beznou klavesovou zkratku.
Celkove jsem asi zamereny zvlaste na funkce, ktere 90% beznych uzivatelu nevyuzije, lec v tomto kontextu total commander vitezi na plne care.
[4] lib: Jistě, že je umí, ale proč to konfigurovat aby to vypadalo jak Salamander, který vyhovuje ve všem.
Už jen to přesouvání souboru z TC třeba na plochu, u salamandera ho chytnu a přesunu na plochu jako v jakémkoli jiném okně, u tc se to označuje…
Je to o tom co komu vyhovuje, ale pro mě je TC horší řešení než průzkumník.