HTC Hero recenze aneb co mě překvapilo aneb moje postřehy

autor: mandus | 21. 1. 2010 Čt 14.05 | tisk | Počítače, mobily... | 3 komentáře | 2839x

I po přečtení několika recenzí a zhlédnutí videí jsem v podstatě o systému jako takovém neměl zase tak dokonalou představu. Androjd je fak jednoduchý, 7 vlastních obrazovek (ploch) a pak jedno tlačítko, které rozbalí všechny programy (žádné úrovně a roztřídění, jen abecedně seřazené aplikace). V podstatě nic víc. Na plochu si dáte widgety nebo zástupce a je to! Jednoduché, přehledné a chytré! 


Nastavení telefonu HTC Hero

Při nastavování vyzvánění mě překvapilo, že i když jsem měl na kartě nějakou hudbu v mp3, nebyla mi nabídnuta (jako u Nokie E71, kde to ale později dost otravovalo a zdržovalo, když tam bylo třeba 4GB mp3). U Androida pro vlastní vyzvánění, sms a budík musíte vytvořit na kartě přesné adresáře v media/audio. Jsou to /ringtones (pro vyzvánění), /alarms (pro budíky), /notifications (pro smsky a další oznámení). Jinak jakékoli nastavení (i synchronizace) je rychlé a bez problému. Za 5 minut jsem měl s google účtem synchronizován kalendář, seznam lidí (v telefonním seznam jsou pak ti, u kterých je uveden telefon, ale je zde právě i seznam všech), k tomu i facefook, včetně spojení se seznamem kontaktů (importování narozenin a obrázku, aktuálního stavu a možnost pohodlně prohlížet fotogalerii).

MMS a GPRS Web jsem nemusel nastavovat vůbec a funguje. U domácí Wi-Fi jsem zadal akorát heslo a jede bez problémů. Jsem až překvapen jak vše bylo bez menších problémů.

Task Manager, Android v podstatě žádný nemá, není potřeba, android celý systém i aplikace na pozadí kontroluje a ovládá sám. U Symbianu Nokie jsem byl zvyklí na Task Manager a prostě co mi běželo, tak běželo a byl v tom přehled. V Androidu se toto chová Jinak než ve Windows nebo Symbianu.

U většiny aplikací ani nevím, jestli aplikace ještě běží, nebo je ukončena. Ale problém s pamětí jsem zatím neměl, i když jsem s mobilem hodně dováděl. V marketu jsou nějaké Task Managery ke stažení, ale nějak jsem nepochopil, k čemu bych je potřeboval, zatím jsem si v mobilu nechal Free Advenced Task Manager a umístil na jednu plochu i tlačítko na ukončení všech spuštěných aplikací… no zatím tomu dám čas :)

Instalované aplikace pro Androida

Mám mobil teprve třetí den a už jsem nainstaloval přibližně 50 aplikací (včetně asi čtyř her a několika widgetů). Propojení na Android Market je skvělé. Na rozdíl od Symbianu na nokii je instalování a hledání pohodlnější a rychlejší, většina programů je zdarma (někdy se zobrazuje v programu malá reklama) ale v angličtině. Na Nokii E71 (Symbian) se musely aplikace složitěji hledat, většinou byly placené, ale často i v češtině. Instalace na Androida je také mnohem rychlejší než na Nokii e71 a proběhne na pozadí, což je příjemné.

U každé aplikace v androidu vidíte popis, hodnocení a případně i česky psané komentáře.

Z instalovaných stojí asi za zmínku třeba Handcent SMS vylepšená aplikace na SMSkování. Vestavěné kontakty (především hledání v nich, když potřebuji zavolat – u HTC Hero při klepnutí na Telefon, spodní čás hlavní obrazovky) jsem nahradil aplikací Star Contact. SmartMonitor Lite jsem našel, když jsem hledal něco na monitoring GPRS dat. Navíc umí monitorovat i Wi-Fi, vytížení CPU a paměti… Astro file manager, správce souborů (ale zatím nejsem nějak nadšen, X-plore v Nokii byl lepší :) ). Na synchronizaci úkolů s google mám gTasks – beta a jsem spokojen. Na kecálky jsem nahodil Nimbuzz (již jsem používal i na Nokii), jelikož na asi MSN nic moc není (například Hi MSN Beta se mi neosvědčil, chce to ještě vývoj). Android nemá konvertor jednotek, což jsem vyřešil programem Unite Converter – ConvertPad a ten umí převádět i to o čem jsem ani neslyšel. Google Translator asi není potřeba komentovat, taktéž program Facebook for Android. Na Twitter používám v HTC Hero obsažení Peep (v češtině), zkoušel jsem například i Seesmic, ale vrátil se k Peep.

Shazam, program, který pozná každou písničku. MixZing Zing Music Player, zajímavý alternativní přehrávač, a však neobsahuje equalizér, takže ho bude muset později nahradit nějaký jiný. Ještě bych mu vytkl, že neumí gesta, ale je nutné klepat přímo na tlačítka.

Barcode Scanner umí 1D i 2D čárové kódy. SMS Jízdenka pro nákup jízdenek v Praze, Liberci Ostravě, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Zajímavý widget je například Ringer Toggle Widget, který umí rychle přepínat na tichý mód, případně vibrace, Jinak používám widgety tohoto typu od HTC (na vypnutí/zapnutí Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Mobilní data).

Stáhl jsem i ** SMS Backup** zatím jsem to nezkoušel, mělo by to posílat sms na gmail. Dále mám staženo a nezkoušel jsem KeepassDroid, My Tracks, AndFTP, Compass, Waze: Community GPS navigation. Překvapilo mě, že Opera Mini pro Android je nyní (stále) úplně **nepoužitelná, ale nevadí, vestavěný browser je super.

Kalendář v Androidu (HTC Hero)

Zatím co na Symbian S60 bylo několik skvělých kalendářů, na Androida jsem zatím žádný pořádný nenašel (vlastně jen originál). Originální kalendář nezobrazuje v přehledu měsíce čísla týdnů a nezobrazuje náhledy úkolů (například ve spodní polovině displeje) dne i při celkovém pohledu, kalendář je prostě přes celý displej.

Je vidět jen, že je něco naplánováno, ale je nutné položku rozkliknout pro další informace. Jenže když máte synchronizované (synchronizace s Google calendar je skvělá) i jmeniny na každý den, je v přehledu kalendáře vidět, že máte na každý den něco naplánováno (i když to jsou jen jmeniny).

Navíc kalendáře (jako jmeniny, soukromý, pracovní) nejsou v měsíčním pohledu nijak barevně odlišeny (což by vyřešilo můj problém). Widget Androida i HTC ukazuje na hlavní obrazovce co je v plánu na zítra. Raději vidím co je v plánu dnes (včetně dnešních jmenin). Vyhovující kalendářovou aplikaci i widget musím tedy ještě najít.

Update: Zajímavě vypadá Calendar Pad

Navigace v Androidu

Při nákupu HTC Hero byla v telefonu navigace Mobile Maps 9 od Sygic, ale zatím jsem neměl tu čest svézt ji v autě. Co jsem se jí proklikával vypadá použitelně. Google Maps v ČR zatím navigovat neumí. Jinak dnes také zajímavá novinka – Nokia odedneška navigaci Ovi Maps poskytuje zcela ZDARMA!

Pokud vám článek pomohl nebo chcete podpořit tento blog libovolnou částkou, potěší mě to.

««« Předchozí text: Vybral jsem si mezi HTC Hero a iPhone, nevím jestli dobře Následující text: Kalendář pro Android (HTC Hero) »»»

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Petra Díky

Super článek, a i pomohl. Já si říkala proč si nemůžu nastavit vyzvánění pro sms :) Udělám tedy podsložku. Díky.

24. 1. 2010 Ne 01.29
reaguj[2] mandus

[1] Petra: nojo, člověka to nejdřív zaskočí, ale je to takto užitečné, alespoň se tam nemíchá vše z karty. Škoda, spíše že takto nejdou namapovat (některé) Audio přehrávače, ty pak nabídnou i zvuky pro oznámení a podobné věci co do sluchátek nechceme…

25. 1. 2010 Po 22.26
reaguj[3] Petra

Jojo to znám, na mém SE mi to na default playlist nabídlo i vyznánění i notifikace :) Takto je to lepší, snad jen by nebylo od věci kdyby HTC takové věci popsalo v manuálu. Pak to budí dojem „no tak to je ubohý, ani vlastní vyzvánění nejde“.

26. 1. 2010 Út 14.40
Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní ontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

mandus.BLOG

Exporty

Rss textů Rss komentářů Rss novinek

Projekty

Tvorba www stránek
Grafické práce, letáky...
PC Servis Nová Paka

Archiv blogu
mandus.MIRANDAPACK