Nihon / Nippon - JAPONSKO

autor: Roman Pagač | 14. 11. 2007 St 21.00 | tisk | Ostatní, Film/hudba/kultura | 0 komentářů | 1627x

japan_flag_gr

rozloha: 377 435 km2
počet obyvatel: 127 417 244 (10. na světě, odhad 2005)
hlavní město: Tokio (cca 12 000 000 obyvatel)
státní zřízení: konstituční monarchie
měna: JEN (100 SEN)
úřední jazyk: japonština
náboženství: šintoismus (54%), buddhismus (40%)


Japonsko je demokratický stát. Všichni dospělí občané mohou volit a být voleni v národních i místních volbách. Nejsilnější stranou je v současnosti Liberálně demokratická strana (džimintó), která je u moci od roku 1955. Nejvyšším orgánem státní moci je parlament (gikai). Má horní (sangiin) a dolní (šúgiin) komoru. Členové obou komor jsou voleni ve volbách. Většina nových zákonů musí být schválena oběma komorami parlamentu. (vlevo vidíme parlament v Tokyu a vpravo Císařský palác – kam je vstup lidem zakázán, pouze pro císařskou rodinu)


cisar palacparlamentJaponsko má i císaře. Podle japonské ústavy je císař symbolem státu a jednoty lidu. Nemá žádné pravomoci spojené s vládou. Japonská monarchie trvá již po mnoho století. Je to nejstarší monarchie na světě vládnoucí bez přerušení. Nynější císař Akihito nastoupil na trůn v roce 1989 po smrti svého otce císaře Hirohita (období vlády japonských císařů je označováno názvem jenž si zvolí císař při nástupu na trůn.


 


V současné době se předpokládá, že k základnímu osídlení japonského souostroví došlo postřednictvím poklesu hladiny moří v pleistocénu, který spojil ostrovní pás s pevninou, takže japonské souostroví spolu se Sachalinem vytvořilo souvislý oblouk, uzavírající Japonské moře. V další době ledové se Japonské moře spojilo s Tichým oceánem, když Korejským průlivem odřízlo ostrov Kjúšú. Na konci pleistocénu bylo Cugarským průlivem odděleno Honšú od Hakkaida a později došlo i k oddělení Hokkaida od Sachalinu. Přírodní spojení ostrovů s pevninou tím bylo přerušeno.

jap rozdeleni pevnina

V dalším článku připravuji slovníček (velmi zajímavý) a nějaké ty standartní věci o Japonsku…

Pokud vám článek pomohl nebo chcete podpořit tento blog libovolnou částkou, potěší mě to.

««« Předchozí text: Librarius.cz - Nové internetové knihkupectví Následující text: 28 Weeks Later - 28 týdnů poté »»»

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní ontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

mandus.BLOG

Exporty

Rss textů Rss komentářů Rss novinek

Projekty

Tvorba www stránek
Grafické práce, letáky...
PC Servis Nová Paka

Archiv blogu
mandus.MIRANDAPACK