Zásady pro výběr notebooku

autor: mandus | 26. 8. 2008 Út 09.45 | tisk | Počítače, mobily... | 2 komentáře | 2891x

Dnes jsou notebooky levné a typů je opravdu hodně, obecně jsem se rozhodl trochu shrnout na co se dívat, jaká vybrat displej, velikost, konektory, klávesnice a další…

Notebook nebo stolní PC

Prvně je potřeba určit na co notebook potřebujeme, zda li není lepší koupit klasické PC, kde je lepší možnost upgradu a lepší ergonomie. Tedy pokud notebook bude sloužit jako stolní PC a ležet stále doma, nekupujte si notebook. Stolní PC je snadno a levně rozšířitelné, ve stejné cenové hladině levnější. Displeje notebooku nejsou tak kvalitní jako stolní. Klávesnice notebooku nemývá u notebooku ideální rozložení kláves. Myš k notebooku je nezbytná v podstatě vždy, reprobedny na domácí hudbu také. Aby jste nedopadli tak, že k notebooku budete mít připojenu klávesnici, myš, LCD, externí HDD a reproduktory…



Velikost notebooku

Notebook je na přenášení a je to spíše doplněk ke stolnímu PC, tedy osobně rozměry nad 14“ považuji za zbytečné, těžké a velké. Takže pro častější práci na cestách by mohl být ideální právě 14“ notebook, pro nutné přečtení a napsání emailu a občasné použití, servisní práce a podobně se spíše hodí miniaturní 7“ notebooky například Asus Eee. Zde už je třeba rozmyslet, jestli potřebujeme notebook, nebo třeba HTC komunikátor, je zbytečné pouze pro čtení mailu a oblíbených portálů na cestách tahat/kupovat notebook, když to zvládne chytrý mobil. To že je lepší tenčí a lehčí notebook nemá cenu rozebírat.

Displej notebooku

Většina nynějších modelů notebooků mé lesklé displeje. Na domácí použití v šeru budiž, ale venku nebo ve vlaku atd. uvidíme jen a jen samé odlesky. Mimo to, že si takto kazíme oči, nedá se pohodlně pracovat. Takže když notebook tak s matným displejem.

Velikost displeje, to už je na zvážení Vás, ale spíše než na velikost displeje je třeba koukat na rozlišení displeje, např. u 14“ je 1024×768 nebo 1400×1050 atd. Takže jak Vám vyhovuje velikost písma a podobně, mějte na mysli, že toto rozlišení musíte pro dobré ostré podání používat v podstatě vždy.

Klávesnice notebooku

Nevím, jestli je to nějaká móda, ale dnes má každý notebook snad jiné rozložení klávesnice, přitom stolní klávesnice mají rozložení kláves víceméně stále stejné. Každý kdo shání notebook mi říká, že by chtěl stejné rozložení kláves jako má jeho klávesnice u PC. Proč to výrobci nevidí? Tedy dobrá klávesnice je například u Dell Latitude D600, obsahuje velké levé Shift, velký Backspace, normální velikost šipek, kde okolo nejsou žádné zbytečné klávesy, Insert, Delete, Home, END, Page Up, Page Down jsou na také ideálním místě…
obrazek

Tuto věc je potřeba vždy zkontrolovat, pro mě je to na notebooku velmi důležité. Třeba u IBM mi vadila klávesa FN místo levého CTRL, tím jsem místo CTRL+C (zkopírování označeného textu) zmáčkl FN+C a tím celý text přepsal písmenem c. Trvalo mi několik měsíců, než jsem intuitivně mačkal správnou kombinaci… a za půl roku jsem nebyl schopen akceptovat u IBM to, že má ESC odsazen nad F1 a nikoli vedle, tedy se mi stávalo, že místo zrušení okna (často se mi to stávalo v Altap Salamanderu) jsem zmáčkl F1 a zobrazila se nápověda. Těžko se tyto věci zvyká, a pokud používáte i normální PC s normální klávesnicí, je to skoro nemožné. Podotýkám, že jinak IBM má až na tyto dvě mouchy také dobře rozmístěnu klávesnici.

Konektory na notebooku

Rozmístění konektorů. Je také dle toho jak notebook používáte, na stálé ležení doma a připojení hodně věcí je dobré mít vše vzadu, ale jak jsem říkal, na to je lepší stolní PC, proto dnes notebooky mají konektory převážně zboku, kde je k nim snadnější přístup. Za dost špatné považují dávat konektory zepředu, například na výstup zvuku. Sluchátka mají často zahnutý konektor a v případě připojení reproduktorů už o otravnosti kabelu vedoucího k nám ani nemluvím. Paralelní port je věc, která se od notebooku ještě stále někdy vyžaduje, přesto ji dnes hledáme téměř marně (například můj Dell D600 ho měl).

Maličkosti

Maličkosti usnadňují práci a dávají lepší pocit. Třeba super věc je lampička lehce osvětlující klávesnici u notebooků IBM, je schována nad displejem a v noci se hodí. Za běhu notebooku vyndavací celá optická mechanika (minimálně u některých DELLů i IBM), místo ní jde vložit další akumulátor, disketovka atd. Baterie Dell mají zespodu nenápadné tlačítko a diody a ukážou, jak jsou nabité i bez zapnutí notebooku. Trackpoint mě bylo na ovládání pohodlnější než touchpad, obsahuje většina IBM, některé modely Dell a některé HP. Výměka komponent je někdy také stižená, ale třeba DELL a IBM mají i harddisk venku po jednou oddělání šroubku. IBM u hodně modelů nabízí i čtečku otisků prstů, nyní to už přebírají i jiní výrobci. Dokovací stanice k notebooku, kam notebook položíte, on se dobílí, zároveň do dokovací stance máte připojeny všechny domácí periférie, které jsou ihned připraveny k použití.

Tyto věci nemusí (a nesplňují) všechny modely těchto značek, naopak je mají možná i některé jiné značky. Notebooky IBM se nyní jmenuje Lenovo (ThinkPad v názvu je zachováno).

Bezpečnost a notebook

Je jasné, že Vám spíše někdo ukradne notebook než stolní PC, taktéž poškození disku je pravděpodobnější u notebooku. U notebooku je tedy skoro nutné data šifrovat a hlavně zálohovat. Některé notebooky jsou již na toto celkem pohodlně připraveny od výrobce, ale není problém využít některý z nástrojů (zdarma) pro šifrování či zálohování.

Baterie a výdrž notebooku

Mělo by to být také velmi důležité měřítko, pro dobrou výdrž je potřeba koukat například po Intel® Centrino® a také kolika článková je baterie. Nejenom, že notebooky s malým odběrem mají lepší výdrž, ale také se méně zahřívají a méně hučí. Teplota se projevuje i na stabilitě a životnosti notebooku.

Závěr

Z notebooků, co jsem viděl a používal, mohu doporučit opravdu snad jen značky IBM (Lenovo) a DELL. Především IMB řadu T a Dell Latitude.

Tip.: tyto modely se nyní prodávají v bazaru za cca 5000 – 6000 Kč a myslím, že je to dobrá volba

  • Dell Latitude D600 (DELL D610, D620 …)
  • IBM ThinkPad T41 (IBM T42 …)

Pokud vám článek pomohl nebo chcete podpořit tento blog libovolnou částkou, potěší mě to.

««« Předchozí text: Spuštěn nový WEB na Orient & Exotiku Následující text: SMS na T-Mobile zdrarma z internetu »»»

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

reaguj[1] web ja

notebook pouzivam porad a rozhodne si nestezuji

1. 9. 2008 Po 21.18
reaguj[2] ziuzuzu smajl
:-) :-( ;-) :-D 8-O 8-) :-? :-x :-P :-|
6. 1. 2010 St 17.37
Přidej komentář!

  Gravatar povolen.



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní ontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

mandus.BLOG

Exporty

Rss textů Rss komentářů Rss novinek

Projekty

Tvorba www stránek
Grafické práce, letáky...
PC Servis Nová Paka

Archiv blogu
mandus.MIRANDAPACK