Češi stahují z internetu, nebojí se policie

autor: Roman Pagač | 18. 11. 2007 Ne 17.55 | tisk | Zajímavé stránky | 0 komentářů | 1693x

ist2_692036_cd_dvd_burning_symbol

Internetová stránka warforum.cz každý pátek večer málem kolabuje pod náporem dvaceti tisíc návštěvníků.

Stránka se tváří jako debatní fórum, ale ve skutečnosti je to velká burza. Zadarmo a navíc během pouhých pár minut se tady nabízejí ke stažení tisíce filmů, cédéček, her a počítačových programů. Nelegálně, samozřejmě. Bezstarostnost, s jakou piráti na warforu ukládají a stahují poslední novinky, dokládá, že česká policie má při potírání počítačové kriminality co dohánět. Teoreticky za stahování, a hlavně za nabízení tvorby chráněné autorským právem hrozí i vězení. Policisté ale otevřeně přiznávají, že všechny malé ryby nemohou sledovat, natož dopadnout. „Stíhat každého studenta, který dá na internet program nebo muziku, to nikdy nebude v silách policie,“ připouští Karel Kuchařík, šéf oddělení počítačové kriminality.
Vydavatelé hudby a filmů vyčíslují škodu na miliardu korun, ale pravomocným rozsudkem zatím skončily jen tři případy. Navíc: policie má dnes pouze osm vyšetřovatelů, kteří se úzce specializují pouze na internetové trestné činy. A to nejen na nelegální stahování, ale i na ty závažnější: pedofilii nebo vydírání. Podle detektivů by proto bylo nejlepší soustředit se jen na nejkřiklavější případy. Tedy na skupiny, které zakládají sdílené počítačové sítě, do nichž vkládají poslední verze softwaru či filmy, které ještě ani neměly oficiální premiéru.
Právě tak to zavedli před časem v Kanadě. Tamní policisté otevřeně přiznali, že na dopadení malých pirátů nemají síly a že budou potírat jen velké „dealery“.
Jenže zástupci autorů jsou přesvědčeni, že policie by měla stíhat jak „velké ryby“, tak i ty, kteří nabízejí ke stažení sice méně děl, ale zato pravidelně. „Je jich tolik, že dají dohromady miliardové škody,“ říká Markéta Prchalová, ředitelka České protipirátské unie.

Za poslední rok provedli policisté několik velkých akcí proti pirátům – mezi ty největší patřil zátah na strahovských kolejích v Praze.

oficiální text z www.digiweb.ihned.cz

Co k tomu dodat, je to opravdu strašné to pirátství, ale kdo si nestáhne něco z NETu? Určitě každý má zkušenosti s vypalováním a kopírováním. V dnešní době to je normální věc. Nejvíce si stěžujou lidi kteří berou 3× – 10× více než my obyčejní lidé. Jejich peněženky praskají ve švech a nudou nevědí co dělat. Už vidím jak člověk, který má hrubou mzdu 8500,–Kč poběží do krámku a koupí si CD/DVD za 600,– až 1500,– (stane se vyjímka), není jednodušší to stáhnout za 10minut z NETu? O tomhle by se dalo debatovat hodiny. Tímto nechci nabádat někoho, aby nekupoval originály a vše pěkne sosnul z NETu. Není nad to mít doma krásný originál. Osobně jich mám už pěknou sbírku s Johnny Deppem.

skull2

Pokud vám článek pomohl nebo chcete podpořit tento blog libovolnou částkou, potěší mě to.

««« Předchozí text: Goyas Ghosts - Goyovy přízraky Následující text: AI Artificial Intelligence - A.I. Umělá inteligence »»»

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní ontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

mandus.BLOG

Exporty

Rss textů Rss komentářů Rss novinek

Projekty

Tvorba www stránek
Grafické práce, letáky...
PC Servis Nová Paka

Archiv blogu
mandus.MIRANDAPACK