Poskytnout filmovou nabídku pro zákazníky naší sítě

autor: mandus | 29. 9. 2007 So 15.41 | tisk | Film/hudba/kultura | 7 komentářů | 2386x

To je trať na, kterou jsme se nyní vydali.
Selským rozumem vzato, když v našem městě je několik videopůjčoven (dvdmat…) a uživí se, proč nepůjčovat online a kdykoli. Pěkně z pohodlí domova si stáhnete film a pustíte, nemusíte si nic zamlouvat nebo doufat, že film, pro který si jdete, bude volný. Proč našim klientům, kteří mají od nás internet, neposkytnout toto zdarma, nebo za pakatel, k ceně internetu. Ostatním, kteří by chtěli jen filmy (přes set top box, nebo PC), půjčovat třeba za 30kč. Zdá se mi to jako reálná věc. Uživatel si stáhne soubor s právy na přehrání 24h. Tedy stejnou dobu jako ve videopůjčovně, jen pohodlněji.

Ovšem, co se zdá jednoduché, jednoduché není vůbec. Proč?Kolega napsal záměr do několika institucí, včetně OSA (což je tedy hudební, ale). Hlavní je, že se nedočkal žádné odpovědi. Já jsem napsal, několika vydavatelství a distributorů v ČR. Dostal jsem jednu jedinou odpověď. a to od www.aqs.cz (kterým to bylo přeposláno, někým z mnou kontaktovaných).

Moje otázka zněla (zkráceně):
Poskytujeme místní internetovou síť a měly bychom zájem, našim zákazníkům nabídnout i filmovou nabídku. Co toto obnáší.

Odpověď:
Váš záměr obnáší získat ty správná práva, což jsou pravděpodobně (podle toho, jak službu popisujete) práva internetová. U zahraničních filmů se tyto práva teprve začínají obchodovat – technologie vždy o něco předbíhá právní stav. Tou správnou kontaktní osobou jsou zahraniční studia, která jako jediná tyto práva mohou poskytnout. U českých filmů a některých zahraničních výjimek těmito právy disponujeme, ale obchodují se za částky na úrovni 20 – 60 tis. za film jako minimální nevratná záloha za roční licenční dobu.

Moje upřesnění (zkráceně):
No myslím, že se nejedná o internetová práva, tedy, nebudeme umožňovat sledovat lidem na internetu, ale oslovíme například jen několik stovek lidí v naší síti, tedy cena 20000 – 60000 za film by odpovídala jinému záměru než našemu.

Odpověď:
Nezlobte se, ale poskytnout „jen tak“ (myslím tím za čistý revenue share nebo částky v tisicích korun) práva na jakýkoli film pro sto lidi nezni příliš atraktivně. Už jenom, když zvážíte, že bychom museli někoho k vám poslat, kdo by prověřil spolehlivost zabezpečení obsahu, prověřit vůbec vaší spolehlivost (nijak o ní nepochybuji), pak příp. negociování smlouvy, a tedy náklady na celý takový proces a následně očekávaný výnos, jste v minusu… možná nesouhlasíte a myslíte si, že odmítáme peníze, ale zatím jste příliš předběhl současné možnosti.

Závěr:

No samozřejmě jsem odpověděl a napsal i hypotézu o videopůjčovnách, a že jim se to vyplatí. No ale odpověď jsem již nedostal. Na to že bylo oslovených tolik společností a dostal jsem jen tyto informace. Nikdo jiný se tím ani nezabývá nebo co. Naprosto nechápu takovýto nezájem, v době, kdy před každým filmem vidíme znělky o pirátství.

Už takto je nejjednodušší koupit premium účet na rapidshare a poskytnout ho našim klientům. Nyní mě napadá super možnost, a to udělat to co http://www.megarapid.eu/ – ale jen pro klienty naší sítě a třeba to ještě vylepšit o seznam filmů… Odkazování na filmy i stahování by mělo být legální. Tak proč ne, když distribuční společnosti se k tomu stavějí tak jak stavějí. Proti, hovoří jen to, že by naši síť asi více provětrávali nějaké kontrolní orgány, ale proč ne – pokud je to legální. Třeba by o nás i napsali a tím nám zvýšili počet návštěvníků. Spíš jde o to, že stahovači nejvíce zatěžují síť, tím by muselo být nějak ošetřeno toto stahování – například 1000MB (což je v průměru jeden DivX film, někdy 1CD, někdy 2CD), staženo přes tento systém, by bylo zpoplatněno 20Kč. Toto by snížilo stažená data a zároveň přispělo ke zvýšení nakupované konektivity (nutné právě díky vyššímu počtu připojených stahovačů).

No zatím je to jen teorie a (spodní část) napsána spíše z rozhořčení, ještě zkusím kontaktovat ona zahraniční filmová studia. Pokud máte někdo zkušenosti, napište.

Pokud vám článek pomohl nebo chcete podpořit tento blog libovolnou částkou, potěší mě to.

««« Předchozí text: Travian přes mobil Následující text: Travian více než PLUS účet ZADARMO »»»

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Srandist4

Hodně zajímávý, bohužel si stejně myslím, že každý chytřejší uživatel stejně zůstane u jiných alternativ stahování filmů z internetu :-)

29. 9. 2007 So 20.33
reaguj[2] web mandus

„chytřejší“ – nevim, jestli je chytřejší stahovat filmy na hraně zákona a nebo zdarma (nebo za pakatel) v rámci netu pohodlně koukat na vybraný film. :-) No v úmyslu bylo především propojené sídliště.

Článek byl spíše o postoji, distributorů – pokud jde o jen tisíce (Kč) nemají zájem, musí jít o statisíce… Jako by říkali: „Takže lidi, klidně si tahejte, pokud jde o tisíce nemáme zájem to řešit. Vyděláváme miliony, a tímhle se zdržovat nebudem. Nejde nám o kultůru, ani o nic jinýho, jde nám jen o prachy.“

30. 9. 2007 Ne 13.14
reaguj[3] J Upload

Nekdo ale musi ty filmy uploadnout a to trestne je:-/

1. 10. 2007 Po 09.30
reaguj[4] web mandus

[3] J: Jo to musí – ale to už je jeho problém.

Povětšinou to stejně dělají puberťáci někde na škole s dobrým připojením, jsou mladiství, školy nejsou asi tolik středem zájmu, a hlavně se to hůře dohledává konkrétně.

(já nemam čas dohledávat kdo to byl a ptát se jestli to tam dal a měl na to autorská práva)

Na youtube je taky polovina videí nahrána bez autorských práv – nejde to ohlídat.

Spíše zajímavá otázka jsou torrenty – je to nelegální, když to tahám a zároveň sdílím – ale ja to tam nedal a tak opět nevím jestli to ma plna prava nebo ne. Logicky poznám že velké filmy asi ne, ale… Linux, některé distrib zdarma a některé ne – obě na torrentech, to zjistím asi až při instalaci, ale nelagalni je i ta instalačka stažená.

Myslím, že je tam spousta děr.

dnes jsem dostal odpověď od INTERSONIC:

…Běžně funguje systém 1ks dvd pro 1 zákazníka na 1 den.U toho Vašeho systému je možné poslat ke stažení jeden film zároveň několika zákazníkům najednou a k tomu potřebujete od nás autorská práva, která ovšem nemáme ani my…

1. 10. 2007 Po 12.32
reaguj[5] Srandist4

[2] mandus: Je fakt, že slovo chytřejší asi nebylo na místě, ale je to pohodlný, např. jak píšeš přes ty torrenty. Ovšem pokud by byla možnost stáhnout si film během pár minut z lokální sítě a stálo by to 30 korun, rozhodně by to bylo fajn. Nehledě na to, že by to bylo ještě legální. Ale jak píšeš, asi je takováhle síť malá rybka. Hlavně ať se pak ty ouředníčkové nedivěj, že si to lidi sdílej na internetu.

1. 10. 2007 Po 15.32
reaguj[6] ...
1. 10. 2007 Po 17.54
reaguj[7] web mandus

[6] …: jo to samozřejmě znam :-)

  • kinomania.cz
  • topfun.cz
  • O2 TV a jejich videotéka

PS.: to že se to tady objevilo až nyní je neuvěřitelný přísun SPAMU a velmi přísná pravidla (mezi nimi i – příspěvek obsahující odkaz zablokovat, pak to vše ještě musí proletět a když narazim na něco ok, zpřístupním to)

8. 10. 2007 Po 13.40
Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní ontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

mandus.BLOG

Exporty

Rss textů Rss komentářů Rss novinek

Projekty

Tvorba www stránek
Grafické práce, letáky...
PC Servis Nová Paka

Archiv blogu
mandus.MIRANDAPACK