ICQ nebo JABBER

autor: mandus | 10. 8. 2006 Čt 13.48 | tisk | Software | 18 komentářů | 7497x

ICQ vs Jabber Založil jsem si účet na njs.netlab.cz – účet se zakládá z klienta (tedy např. Miranda / Možnosti / Sítě / Jabber (při zapnutém pluginu jabber.dll) vyplníte jméno heslo a server a kliknete na Zřídit nový účet!

Proto se tedy pak píše uživatel@server (např. mandus (at) njs.netlab.cz)

poznámka (at) nutno nahradit @


Tak jsem trochu „testoval“ Jabber, jeho výhody proti ostatním protokolům, tedy především proti ICQ (s jinými takové zkušenosti nemám). Zkoušel jsem použití Jabber protokolu v Mirandě i Gajim (což je jeden z Jabber klientů).

Připojil jsem se na chat s „jabberáky“ (jabber (at) conf.netlab.cz) – ti mirandu odsoudili a převážně doporučovali právě Gajim.


Ze zkušenosti tedy můžu říci… v Mirandě jsem se stále orientoval lépe ve většině případů než v Gajim (předpokládám, že jednoho z nejlepších programů pro Jabber).Jabber Chat

V mirandě je základ založit „přezdívku“.

Tedy dáte vyhledat kontakt např jabber (at) conf.netlab.cz a uložíte do ctlistu, pravím tlačítkem kliknete na tento kontak a kliknete na Convert to Chat Room, tím určíte, že to není jeden člověk ale místnost. Pak už stačí opět pravé tl. a kliknout na Přijít! A jste v místnosti a chatujete.Tím se také vyskytl můj problém s barvami mého Miranda mandus packu, nebyl udělaný pro Jabber Chat (tedy barvy nebyly poladěné) bylo bílé pozadí a na tom bílý text! Další věc je čeština, v chatu se špatně zobrazovalo ě č ř. V novém mandus packu verze 1.11 bude toto odladěno a ještě pár detailů které jsem si upravil.

V Gajim v menu vyberete diskuze a tam zadáte jméno a server (případně heslo) a připojíte se do diskuse. Zní to mnohem jednodušeji než postup v mirandě, ale časově je to stejně náročné a připojen jsem byl rychleji v mirandě, chvilku trvalo než jsem v gajim vymyslel jak to bude.

Jabber settings miranda

Založení nového Jabber účtu v Mirandě


Jabber SMS

Tak to byl příklad s chatem! S posíláním SMS, kde mimochodem není potřeba opisovat kód (!) je to téměř stejné v mirandě i gajimu – prostě se registrujete
  • Miranda / hlavni menu / jabber / agenti / sms.netlab.cz
  • Jabber / akce / prohlížet služby / sms.netlab.cz

po registraci kde vyplníte nick a své telefonní číslo pak zprávy posíláte opět na vytvořené kontakty ve stylu +420×xxyyyyyy (at) sms.netlab.czJabber TRANSPORT

Jabber umí transportovat zprávy do a z ostatních protokolů tedy i ICQ (ICQ transport), takže nepotřebujete ani multiprotokolového klienta jako je Miranda!

Umí i TV transport, tedy ukáže co bude v TV – ale to je trochu „složitě řešeno. Po registraci transportu tv.jabbim.cz posíláte dotazy na [kanal]@tv.jabbim.cz (např ct1 (at) tv.jabbim.cz) ale posíláte je ve tvaru jako program 04.08.2006, to znamaná že si to musíte pamatovat a pak přijde odpověď v podobě zprávy! Mnohem lepší je tedy využít pluginu mTV do Mirandy, kde pak jen kliknete na kanál a máte krásný přehled v přehledu lze navíc kliknout na vybraný pořad a máte více informací!

Existuje i transport počasí a RSS kanálů, virtuální disk a další, navíc to není konec, do Jabberu se zapojil i gigant Google a chystají se videokonference, program kin (ČR) a určitě i jiné zajímavé věci. Je to open source, takže bude určitě veliký rozmach a spousta funkcí a vychytávek!

Do Jabber můžete být přihlášeni i na více místech najednou, což se také může někdy hodit. Můžete si určovat i priority míst, kam mají příchozí zprávy chodit! (Například, zapnutý mobil s Jabber má vyšší prioritu než jabber doma na PC…)

Výsledek

Jaber je nabídkou služeb již nyní MNOHEM lepší než ICQ. Ale pokud používáte Mirandu s dalšími pluginy je pohodlnější, hezčí a přehlednější, použití konkrétních pluginů třeba pro RSS, počasí, TV program…

I když mě na Jabber chatu bili zato, že mám mirandu, což není Jabber klient – budu jí používat stále! (Miranda je přeci i jabber klient!) Zrovna tak může uživatel ICQ 5.1 říci, že Miranda není ICQ klient – přitom je mnohem hezčí, lepší a bez reklam. Miranda Jabber umí téměř stejně dobře jako výhradně Jabber klient Gajim a navíc umí mnoho dalšího díky pluginům!

Vše o Jabber…

Pokud vám článek pomohl nebo chcete podpořit tento blog libovolnou částkou, potěší mě to.

««« Předchozí text: DRAŽBA – Sluchátka KOSS Spark PLUG - za 1Kč Následující text: Jen si tak trochu rejpnout - SEO optimalizace ??? »»»

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

reaguj[1] web Huggi

jj to je vyhoda mirandy..ze jinic neomezuje..navic proc mit spusteny ICQ, Jabber, MSN..atd..kazdej program 10–20MB ram..kdyz muzes mit jednu mirandu o dost prehlednejs..s vice funkcema..do 5MB ;)..navic bez rpoblemu kompletne prenosnou na flash disku..

10. 8. 2006 Čt 17.08
reaguj[2] web mandus Miranda

No Pokud pouzivas Jaber, tak ti taky stačí jeden IM (jen Jabberovskej, třeba Gajim) – díky protokolu Jabber a funkci transportu, pak umí i ostatní protokoly, tedy v jaberu máš ICQ konatakdy uloženy jako „cisloICQ@icq.netlab.cz“ a píšeš na icq :-) (a icq tobě chodí, protože při registraci této funkce zadáš číslo a heslo ICQ)

Miranda otevře přímo ICQ a přímo Jabber (můžete taky transportovat a mít jen Jabber i pro ICQ), takže taky dobrý – ale jde hlavně o ty další doplňky RSS, TV program, Počasí… v Jaberu to není tak pohodlné. A úplně jsem zapoměl popsat tu výhodu, že mirandu není nutno insatlovat – prostě kopírovat a tahat ji sebou a kdo si zakladá na historii, nepřijde ani o jednu zprávu :-).

Jinak Mirandu (co jsem měl mandus pack 1.1) se mi podařilo spustit v linuxu přes Wine – takže luxus – stejnou mirandu jsem měl ve Windows a stejnou mirandu v Linuxu = takže Miranda pro Linux :-) (měl jsem distribuci SuSE).

Ale MIRANDU MÁM, PROTOŽE JDE VYLADIT PODLE MÝCH PŘEDSTAV do posledního detailu! 8-)

11. 8. 2006 Pá 00.37
reaguj[3] web MArk www.jabber.cz - mala ceska encyklopedie jabberu

Jeden z nejlepsich multiplatformnich klientu pro jabber je podlme mne spise PSI (viz http://www.jabber.cz/wiki/Psi) :-) Jinak souhlasim ze miranda take neni k zahozeni, horsi je vsak jeji schopnost poradit si s rucnymi specialitkami jabberu. Jinak zda se ze mi, ze se ve veci orientujes prozatim jen velmi vahave, doporucuji do zacatku prolistovat malou ceskou encyklopedii Jabberu na adrese www.jabber.cz , jde je cela rada navodu na ruzne specificke vychytavky jabberu jako jsou ruzni boti (televizni noviny, slovniky, jizdni rady), jabberdisk, transporty, stejne jako seznam ruznych klientu at uz multiplanformnich nebo specializovany treba jen pro mobilni telefony, PDA adpod. Je to celkem poucne cteni pokud to s jabberem myslis vazne.

23. 9. 2006 So 13.41
reaguj[4] web mandus

[3] MArk : Díky za doporučení… mně je hlavně líto, že jsou všichni na ICQ, kdyby byli na Jabberu, tak to je další důvod k důkladnému zkoumání :-) Jinak ani MSN nevypadá špatně ;-)

23. 9. 2006 So 19.32
reaguj[5] Xificurk

[4] mandus :mandus: Někdo ten první krok udělat musí… Takže já jsem přešel na jabber a přesvědčuju další. Dokud si všichni budou říkat „Je to skvělé, ale když oni všichni známí používaj ICQ“, tak se nic nezmění. ;-)

24. 9. 2006 Ne 23.00
reaguj[6] web mandus

[5] Xificurk : já mám ICQ, Jabber a MSN. Všem říkam dejte Jabber, mám i docela schopnost „vnutit“ lidem věci (programy i názory…) co se mi zdají dobré, ale tohle tak nějak moc zatím na ostří nože nehrotím). na Jabberu mam jen jedno jméno, člověka, který má taky i icq (v metakontaktech jsem nastavil jako hlavni Jabber) a to je vše, zatím to vlastně používám akorát na posílání SMS :-).

Při zmiňování o Jabberu nyní často používám jako „bič“ Google a spojuji špičkový email s googletalk (jabberem, pak je už jen kousek k jinému klientovi), fotoalbem, programem na editaci fotek, který umí i vrstvy…

25. 9. 2006 Po 15.44
reaguj[7] web Onecar

[1] Huggi : A na GNU/Linux je zase Gaim, který taky podporuje více protokolů, jako Miranda. Musím taky říct, že je to parádní IM klient, akorát se o něm moc nemluví.

13. 12. 2006 St 08.24
reaguj[8] web mandus linux

[7] Onecar : No nemluví se o něm, protože většina lidí nemá Linux. Kdyby někdo chtěl mám 3 orig CD Kubuntu, takže třem lidem můžu tuto distribuci věnovat :-) (je to edice na 64-bit PC). KDYŽTAK SE OZVĚTE.

Ještě jsem ho sám ani nezkoušel.

13. 12. 2006 St 15.50
reaguj[9] randy gaim

gaim bezi aj pod woknami :)

26. 12. 2006 Út 12.27
reaguj[10] web mandus Gaim

[9] randy : No jsem nyní spokojen s mirandou, byl čas, kdy mě na jabber chatu ukecali a zkusil jsem gaim a zdálo se mi, že ten windowsácký podporuje jen jabber a i oni to potvrzovali, možná stará verze, nevím. Každopádně teď jsem koukal, že podporuje také spoustu dalších.

26. 12. 2006 Út 20.13
reaguj[11] web pavlix jednoprotokolový je gajim

[10] mandus : Gajim… narozdíl od Gaimu podporuje jen jabber protokol ale zato i s pokročilejšími funkcemi… slyšel jsem, že Miranda se taky zlepšuje….

Jinak Jabber ve svém okolí prosazuju rád a úspěšně :) Je to dobrá alternativa k restriktivním uzavřeným sítím.

29. 1. 2007 Po 01.27
reaguj[12] web mandus

[11] pavlix : Ano, co se týče mirandy, na pluginu pro protokol jabber jsou pokroky vidět, fungují i transporty (nevím zda všechny, protože i jabber inovuje)…

co se týče Gajim / Gaimu -tak v tom plavu – ve windows jsem zkoušel tedy Gajim (jen na protokol Jabber)

29. 1. 2007 Po 15.19
reaguj[13] web pavlix

[12] mandus : Tak jabber inovuje… ale ta inovace je celkem plynulá, podle mě. Takže spíš má cenu porovnávat klienty mezi sebou… a nebo funkce, které chybí, jako Jingle (p2p, zvuk, video, new-style filetransfer), ale ten bude asi ještě chvilku trvat :)

9. 2. 2007 Pá 12.14
reaguj[14] Charlie2806 PSI

souhlasim naprosto s tim, ze nejlepsi je PSI. Navic ja pouzivam dnes uz pouze jen OS ubuntu (linux) a tam pouzivat Mirandu v okne je takovy na….. Ovsem PSI je samozrejme primo implementovane

24. 5. 2007 Čt 22.17
reaguj[15] kamahl Alternativa?

pavlix napsal/a: Jinak Jabber ve svém okolí prosazuju rád a úspěšně :) Je to dobrá alternativa k restriktivním uzavřeným sítím Alternativa? To je relativní. Dalo by se říct, že jelikož je jabber standardizovaný, ICQ je alternativní. ;)

3. 6. 2007 Ne 19.29
reaguj[16] web darkbaxter

No ja na jabber presel z nekolika duvodu – je spolehlivejsi nez icq a nema ho tolik lidi, takze me furt nekdo nevotravuje ;)

Jinak mirandu pouzivam rad – prave kvuli te nastavitelnosti a mnozstvi pluginu (ikdyz je to nekdy peklo). Nicmene bohuzel na jabber to jeste neni dostatecne pripraveny klient, pac nebezi ssl na 5222 takze mam obcas problemy pri komunikaci s lidma co maji googletalk (hlavne pri transportech souboru)

17. 11. 2007 So 23.39
reaguj[17] xyz S nejnovější Mirandou už je to OK

Pokud vím, tak v nových verzích Mirandy se hodně zapracovalo na podpoře XMPP (Jabberu), takže už je to rozumný klient. :-)

20. 2. 2008 St 20.48
reaguj[18] web Brudra ICQ

Jabber není tolik rozšířený, takže by stejně většina musela mít obojí, čili by si každý pomohl – ICQ je v ČR nejrozšířenější.

29. 12. 2010 St 14.37
Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní ontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

mandus.BLOG

Exporty

Rss textů Rss komentářů Rss novinek

Projekty

Tvorba www stránek
Grafické práce, letáky...
PC Servis Nová Paka

Archiv blogu
mandus.MIRANDAPACK