MB – Mb – kB – kb – kbps – Mbps – ping – porovnání...

autor: mandus | 29. 6. 2006 Čt 18.03 | tisk | Software, PRÁCE - www, seo, internet, obchod | 3 komentáře | 13868x

Je to věc tyhle jednotky?
Bohužel se tento článek stejně mine účinkem! Ti co tomu nerozumí si ho stejně nepřečtou.

Když se s někým kdo chce připojit k internetu, nebo se s někým jen o internetu bavím, nemá většinou naprosto žádný přehled co chce koupit a co potřebuje! Jsou lidé, kterým soused řekne: „Já mám net od Telekomu a je to super rychlý“ a to jim stačí k rozhodnutí jít také k Telekomu. Někteří se zase pídí za co největší rychlostí a nesledují agragaci, jiní zase vnímají pouze datové limity!Dost lidí je ovlivněno reklamama na ADSL a vyžadují vysokorychlostní internet. Podle reklam je to tedy třeba 512kb s agregací 1:50 a limitem 1000MB. Nic moc za nějakých 800 Kč, na které to vyjde se všemi poplatky.

Jsou tu také mobilní operátoři a jejich GPRS a EDGE pak nová T-mobajlí 4G(=ani ne plnohodnotná 3G) zatím ne moc dostupná po ČR. Ano pokud cestujete po celém česku a chcete mít internet v notebooku pořiďte si tarif od mobilního operátora a kartu do PCMCIA, EDGE za 830 se to vyplatí! – není moc co vybírat!

Pak jsou tu místní poskytovatelé, poskytující WI-FI připojení. Ti bývají nejlevnější, ale často nezaručí takovou stabilitu jako velké sítě s miliony zákazníků po celé ČR. Ceny jsou ale třeba i poloviční a rychlosti lepší. A stabilita? To je otázka, kterou je potřeba pokládat stávajícím uživatelům oněch sítí.

A jaký internet vlastně potřebuji


To je stejné jako s nákupem počítače. Přijde člověk do krámu a řekne „Chci počítač“. Ale neřekne většinou na co, a při otázce jestli na něm bude hrát hry dospělák odpoví NE, pak je zklamaný, že má nové PC a v něm slabou grafickou a nic si nezahraje!

To samé s internetem – budete se dívat na video, televizi, hrát online hry, stahovat data, psát poštu (e-mail), telefonovat přes SKYPE, používat ICQ?

Email, ICQ jde všude, i když někteří provozovatelé používající proxy mají třeba i port na ICQ zakázán – ale většinou ho při požádání povolí)

Stahovat data (např. mp3 hudbu) to chce vyšší rychlost a ping přitom není tak důležitá, ale při nahrávání hodně souboru přes FTP na pingu zase dost záleží!

Skype telefonie pokud máte GPRS / EDGE rovnou na to zapomeňte, tam se pong pohybuje okolo 500ms a to si nezavoláte

Hrát hry Zde je ping velice důležitý a neměl by přesáhnout 100ms = GPRS / EDGE / CDMA nepoužitelné. (CDMA na některé (spíše starší strategie) hry jde ale třeba jen se dvěma hráči)

Sledování televize – to je potřeba také solidní a stabilní rychlost, většinou 512kbps.

Zkratky

MB = 1024 kB
MB = 8 Mb
Mb = 1024 kb

Mbps/kbps – megabitů/kilobitů za sekundu

To ale neprozradí jakou rychlost / limit potřebuji!

Když sleduji video nebo TV online při rychlost 512 kbps potřebuji tedy od poskytovatele rychlost 512kbps, ale už bez agregace abych měl jistotu, že to poběží kdykoli a nebude mě soused brzdit. Nebo vyšší rychlost s nějakou agregací a je šance, že to většinou půjde! Rychlost se dá změřit třeba zde:[http://www.bluetone.cz/…st/index.php. Datový limit sledování taky docela vyčerpává za hodinu sledování videa „v kvalitě“ 512kbps ukousnete z limitu 225MB. S rychlým internetem a limitem 1000MB tak budete koukat na video jen 4 hodiny a kousek.

sledování standardní kvality internetové TV / videa (512kbps)
512kb/8 = 64kB (za sekundu)
64×60 = 3848kB = 3,75MB za minutu
3,75×60 = 225MB za hodinu 

Takže takto rychlý internet je použitelný jen pro rychlé prohlížení textových stránek. S posloucháním rádia na standardních 128kbps je to podobné jen si dopřejete 4× tolik hudby (než videa v předchozím případě).

A ping (třeba na seznam.cz) si otestujete tak, že napíšete do START → spustit

ping www.seznam.cz -t

Pokud vám článek pomohl nebo chcete podpořit tento blog libovolnou částkou, potěší mě to.

««« Předchozí text: INTERNET ZDARMA v Nové Pace Následující text: Tak zítra nám začíná tuning párty »»»

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Huggi

v tom prikladu..posledn iradek ti vypadlo znaminko nasobeni..;) ted koukam ze i v tom radku nad..a ze nevypadlo ale pouzil si ‚hvezdicku‘ coz texty bere jakokurzivu…asi je nutny pouzit entitu..nebo jak se to v texy dela..

29. 6. 2006 Čt 19.39
reaguj[2] web mandus TEXY

A pak že to texy ulehčí :-)…díky

29. 6. 2006 Čt 20.28
reaguj[3] nikdo

chápu dobře že kb je menší než MB?

24. 2. 2013 Ne 11.54
Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní ontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

mandus.BLOG

Exporty

Rss textů Rss komentářů Rss novinek

Projekty

Tvorba www stránek
Grafické práce, letáky...
PC Servis Nová Paka

Archiv blogu
mandus.MIRANDAPACK